שילוח בינלאומי

רילוקיישן – מעבר למדינה אחרתמשפחות רבות מחליטות לעבור לגור במדינה אחרת למספר שנים – שילוח בינלאומי, בעקבות עבודה של אחד מבני הזוג או לימודים. תופעה זו הולכת וגדלה עם התפתחות הכלכלה הגלובלית, כאשר חברות שונות כגון חברות הייטק פותחות סניפים בחו"ל ושולחות לשם עובדים.
מדובר בשינוי משמעותי עבור כל בני המשפחה, שינוי שיכול לגרום למשבר או להוות הזדמנות לצמיחה ולכידות משפחתית. על מנת לעבור את השינוי בשלום, חשוב להתכונן אליו כראוי, הן מבחינה רגשית והן מבחינה מעשית.

הכנה רגשית לקראת שילוח בינלאומי

החלק הראשון של שילוח בינלאומי הוא של ההורים, והוא אמור להוביל להחלטה משותפת שאתם שלמים אתה. במידת הצורך ניתן להיעזר בגורם חיצוני כגון מגשר או יועץ זוגי. במידה והילדים גדולים יותר, ניתן לשתף גם אותם בתהליך קבלת ההחלטה. לאחר שקבלתם החלטה משותפת, חשוב לשתף מראש את הילדים בכל הגילאים. השיחות יתנהלו בהתאם לגיל הילדים, אך באופן כללי חשוב לדבר גם על הקשיים וגם על היתרונות של המעבר. כמו כן, חשוב לעודד את הילדים להביע את הרגשות שעולים בהם בעקבות השינוי. אל תסתפקו בשיחה אחת, אלא חזרו לעבוד יחד עם הנושא בשיחות משפחתיות. הגישה של ההורים יכולה להשפיע גם על האופן בו הילדים יקבלו את המעבר – האם אתם רגועים ותופסים את המעבר כחיובי, או מקרינים לחץ וחששות?
במידה ויש חששות, חשוב לדבר עליהן באופן גלוי. לפני העזיבה, חשוב לעבור תהליך פרדה שלכם ושל הילדים מדמויות משמעותיות – משפחה, חברים.
בדקו גם כיצד תוכלו לשמור על קשר בצורה שמתאימה לשני הצדדים.

עוברים דירה למדינה אחרת

אין ספק ששילוח בינלאומי זה לא טיול מסביב לעולם אלא משהו שצריכים להתכונן עליו. חלק אחד הוא למצוא בחו"ל בית חדש וכמו כן מסגרת חינוכית מתאימה לילדים – גן או בית-ספר. כאן כדאי לבדוק באיזו סביבה תהיו, האם ישנם עוד תושבי חוץ או קהילה יהודית מקומית, האם קיים בית-ספר דובר אנגלית. בחלק מהמקרים סידורים אלו יעשו באמצעות מקום העבודה. חלק שני הוא לארוז את הבית – להחליט מה לוקחים לחו"ל ומה משאירים בארץ, מה צריך לאחסן ומה אפשר להשאיר בבית.
עבור הבית תוכלו למצוא שוכרים אשר זקוקים לבית מרוהט ואתם נותנים בהם אמון שישמרו על הבית בצורה טובה.
ניתן לשתף את הילדים בתהליך האריזה, בהתאם לגילם ויכולתם, ובכך לתת להם את התחושה שהם חלק מהמעבר ויש להם שליטה במה שקורה.

לאחר שילוח בינלאומי ההתמודדות עם לתרבות ושפה חדשה

כחלק מההכנות למעבר, מומלץ ללמוד על התרבות החדשה אליהם עוברים: מנהגים שונים, הבדלי תרבות בינם לבין התרבות בארץ ועוד. כמו כן, מומלץ להתחיל ללמוד את השפה החדשה. אם אתם עוברים למדינה דוברת אנגלית, זה כמובן יהיה קל יותר. ללימוד השפה והתרבות יהיו גם השפעות על מידת המוכנות הרגשית למעבר. אם חשוב לכם שבמהלך השהות בחו"ל הילדים ימשיכו גם ללמוד עברית, קחו אתכם ספרים מהארץ.